آموزش HMI دلتا , پروژه plc , آموزش PLC , مینی پی ال سی , Mini PLC , آموزش پی ال سی, پی ال سی دلتا , DELTA PLC
آموزش HMI دلتا , پروژه plc , پی ال سی دلتا , delta plc , آموزش PLC Delta , Logo , Zelio , Easy , دانلود مستقیم مطالب , نرم افزارها و فیلمهای آموزشی سایت پی ال سی وان
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: علی اکبر محمد شفیع - ۱۳٩۱/۸/۱٠

نیمه رسانا هایی که به سبب ضریب مقاومت گرمایی زیادشان بکار می روند ، به مقاومتهای حساس به دما یا ترمیستور Thermistors که از عبارت Temperature Resistors Sensitive گرفته شده معروفند .

ترمیستور از مواد نیمه هادی ساخته می شود ، ترمیستور از اکسید فلزاتی چون منگنز ، نیکل ، کبالت ، مس و یا آهن همراه با سیلیکون ساخته می گردد . رنج دمای آن -50 تا 150 و نهایت 300 درجه سانتیگراد می باشد ، در بیشتر مصارف مقاومت آن در دمای 25 درجه سانتیگراد محاسبه می شود که بین 100 تا 100 کیلو اهم می باشد ، البته ترمیستورهایی با مقاومت اولیه پایین تر از 10 اهم و بالاتر از 40 مگا اهم نیز استفاده می شود . ترمیستور ها اغلب برای قطع در مسیر مدارهای الکتریکی به کار می روند .


ترمیستور

ترمیستورها به دو نوع تقسیم می شوند ( Negative Temperature Coefficient ) NTC که با افزایس دما مقاومت آن کاهش می یابد و ( Positive Temperature Coefficient ) PTC که با افزایش دما مقاومت آن افزایش می یابد .

از این مقاومتها در مدارها به صورت حسگر ( Sensor ) حرارتی در مسیر دستگاه های الکتریکی نظیر موتورهای الکتریکی ، کوره ها ، سیستم های تهویه و تبرید استفاده می شود . معمولا ترمیستورهای PTC در مدارهای قدرت برای حفاظت در برابر جریان هجومی ( In – Rush ) به کار برده می شوند .

شیب مشخصه ی ترمیستورها بسیار بیشتر از عناصر PTC و ترموکوپل ها و RTD ها می باشد و این به معنی حساسیت بیشتر و امکان اندازه گیری دقیق تر می باشد . رصد تغییرات یک ترمیستور در اثر یک درجه ی سانتی گراد تغییر ، چیزی در حدود 3 تا 5 درصد می باشد که در مقایسه با عدد 0.4 درصد برای فلزات ، عدد قابل توجهی است .

ترمیستورها دارای اندازه ی خیلی کوچکی هستند و این باعث می شود که به تغییرات دمایی خیلی سریع پاسخ دهند . در برابر این مزایا ، ترمیستورها اشکالاتی هم دارند ، از جمله این که ترمیستورها در اثر عبور جریان الکتریسیته ، در خود تولید گرما می کنند . این سبب می شود که میزان مقاومت کم تر از مقدار آن نشان داده شود . همچنین مشخصه ی ترمیستور ها بسیار غیر خطی تر از فلزات است و از طرف دیگر حوزه ی اندازه گیری آن ها بسیار کوچک تر از فلزات می باشد .

علی اکبر محمد شفیع
استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد . . . مدیر سایت www.PLC1.ir با 8 سال سابقه کار در صنعت آشنا به کلیه نرم افزار های پی ال سی و اتوماسیون صنعتی تامین کننده کلیه سخت افزار های PLC و انجام پروژه های دانشجویی با کم ترین قیمت
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :